Hnutí pro-ANA...znáte ho? já ne xD

23. července 2009 v 11:00 | ♥Ninuš♥ |  ♥Ostatní♥
V Česku se rozmáhá nový fenomén právě ze světa módy, který nabádá mladé lidi k extrémní hubenosti. Jde o hnutí Pro-ANA. Dívky i chlapci berou jídlo jako svého nepřítele, který lidem přináší jen obezitu. Za extrémní štíhlost jsou ochotni zaplatit jakoukoliv cenu. A často se řídí strašlivým heslem: Raději mrtvá než tlustá.
Vyznavači Pro-ANA jsou mladí lidé ve věku 15 a více. Na internetu jsou desítky jejich webových stránek. Fotky, diskuze, návrhy, jak přežít den a co nejméně jíst! Pro-ANA staví jako první ve svém životě štíhlost za každou cenu. "Nenávidíme špeky, tlusté lidi a většinu jídla, protože jídlo způsobuje tloušťku. Jídlo nás naplňuje touhou a zároveňnenávistí," říkají o sobě Pro-ANA.
Praktiky, které vyznavači Pro-ANA používají, lze považovat podle odborníků za určitou formu sebepoškozování. "Pokud člověk pocit hladu vědomě potlačuje tím, že si způsobuje bolest, jde o stav, který souvisí s poruchou osobnosti. Na tomto místě už je touha po štíhlosti součástí širšího problému. Příčinou může být psychický problém či vnitřní napětí, kterých se jedinec snaží zbavit pomocí hladovění podobně jako prostřednictvím jiných foremsebepoškození," řekla lékařka Psychiatrické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice Hana Papežová.
Co příznivcům Pro-ANA hrozí? "Na počátku jde o problém psychický až psychiatrický, který souvisí s nespokojeností se sebou samým. Další problémy navodí samotné extrémní hladovění. U dívek jde o poruchy s menstruací, které mohou vyústit až v neplodnost v době, když by si přály potomka. Další problémy souvisí s rozvratem metabolismu. Ty mohou být život ohrožující a nezřídka končí smrtí. Vážné zdravotní potíže se mohou zhoršovat celý život. Například poškozením srdce, kostí, ledvin i mozku," dodává lékařka.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama